تاریخچه حمل و نقل

وقتی سوار اتوبوس یا مترو می‌شوید یا بلیط هواپیما یا کشتی مسافربری می‌خرید، ممکن است در مورد تاریخچه حمل‌ونقل در جهان از آغاز خلقت بشر تا کنون و در آینده تعجب کنید. ما این فرصت را غنیمت شمردیم و سعی کردیم مقاله ای جامع و کامل در مورد تاریخچه حمل و نقل و روش های مختلف حمل و نقل گردآوری کنیم.

جدول زمانی تاریخ حمل و نقل توضیح داده شده است

در اینجا تاریخچه حمل و نقل را از ابتدا با جزئیات مرور خواهیم کرد. بیایید ببینیم اجداد ما از چه چیزی به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده می کردند.

پارینه سنگی (تقریباً 500000 تا 8000 قبل از میلاد)

اولین مردم سوئیس در عصر یخبندان زندگی می کردند، زمانی که غذا کمیاب بود. مهمترین غذای مردم پارینه سنگی گوشت بود. مردم باید به دنبال حیوانات وحشی می رفتند که به دنبال غذا بودند. این به معنای پیاده روی طولانی بود. اگر این کار را نمی کردند، از گرسنگی می مردند.

میان سنگی (8000 تا 4000 قبل از میلاد)

transportation history

مردم میان سنگی در دوره ای گرم زندگی می کردند. طبیعت به جنگل های انبوه تبدیل شد. مردم در کنار آب خانه می ساختند. آنها عمدتاً روی گیاهان، توت ها و ریشه های جنگل ها، روی ماهی های دریاچه ها و رودخانه ها زندگی می کردند و حیوانات را شکار می کردند. از آنجایی که عبور از دریاچه به روستای همسایه آسان تر از جنگیدن در میان جنگل های انبوه بود، گودال، کشتی ساخته شده از یک کنده، اختراع شد و بدین ترتیب تاریخ حمل و نقل آغاز شد.

نوسنگی (4000 تا 2000 قبل از میلاد)

مردم بی تحرک شدند. این بدان معنی است که آنها تمام زندگی خود را در یک مکان زندگی کردند. حالا رام کردن و نگهداری حیوانات هم منطقی بود. اینها نه تنها در روزهای سرد غذا و گرما را فراهم می کردند، برای مثال اسب می توانست مواد و افراد را نیز حمل کند.

در اواخر عصر نوسنگی، چرخ اختراع شد – یکی از مهمترین اختراعات. از چرخ برای ساخت گاری هایی استفاده می شد که توسط مردان یا حیوانات برای حمل مواد کشیده می شد.

اوایل قرن 16

مردم سفر با اسب و فواید آن را کشف کردند. شما نه تنها می توانید مناطق جدید را کاوش کنید، بلکه می توانید با اسب سواری به سرعت برای افراد دیگر پیام ارسال کنید.

این واگن قبلاً در حدود 4000 سال قبل از میلاد برای حمل مواد با نیروی کشش انسان یا حیوانات استفاده می شد. در جدول زمانی تاریخ حمل و نقل در قرون وسطی، ارابه، در میان چیزهای دیگر، به عنوان یک سلاح جنگی مورد استفاده قرار می گرفت.

کالسکه به عنوان وسیله ای راحت برای حمل و نقل مردم تا پایان قرن نوزدهم وسیله سفرهای زمینی بود. هر کسی که کالسکه با اسب نداشته باشد می تواند از خدمات پستی استفاده کند. این نه تنها نامه ها و بسته ها را با هزینه حمل می کرد، بلکه افراد مسافر را نیز حمل می کرد.

اواسط قرن شانزدهم

وقتی مردم شروع به اصلاح جاده ها کردند، دوچرخه ها جالب شدند. یکی از اولین دو چرخ ها، دریزین، وسیله نقلیه ای از چوب، دو چرخ، فرمان و یک صندلی بود. به عنوان یک وسیله ورزشی در نظر گرفته می شد. دوچرخه دائماً در حال تکامل بود: دوچرخه پدالی با زنجیر، پدال و چرخ‌های سیمی فولادی با لاستیک‌های لاستیکی، چرخ پنی برای حرکت سریع‌تر به جلو (اما با سقوط عمیق‌تر به زمین)، و دوچرخه با ایمنی کم با لاستیک های پنوماتیک الاستیک و توپی چرخ آزاد به طوری که پدال ها همیشه مجبور به چرخش نیستند. دوچرخه مردم را ارزان و سریع به مکان های نزدیک می آورد. حتی چمدان های سبک را می توان با دوچرخه حمل کرد (به عنوان مثال نامه ها، مواد غذایی).

اواخر قرن 18

ده سال پس از اختراع موتور بخار (لحظه ای حساس در تاریخ حمل و نقل) توسط جیمز وات اسکاتلندی، دو فرانسوی J.C. Périer و Count Auxiron یک کشتی با موتور بخار اختراع کردند. کشتی بخار رودخانه ای که در ابتدا آهسته بود از این دو اغلب تقلید و در این فرآیند بهبود یافت. اگرچه بسیاری در ابتدا زیاد به کشتی‌های بخار فکر نمی‌کردند، کشتی بریتانیایی “گریت وسترن” در سال 1838 به موفقیت دست یافت. جایگزینی ملوانان آرزویی اما وابسته به باد آغاز شد. افراد بیشتری در مدت زمان کوتاه تری با کشتی های بخار به کشورهای دوردست سفر می کردند. در آن زمان عده ای از کشتی بخار برای مهاجرت استفاده می کردند.

اوایل قرن 19

ریچارد ترویتیک از کودکی به موتورهای بخار علاقه داشت. در سال 1801 او یک موتور بخار بر روی چرخ ها را توسعه داد. این لوکوموتیو جاده‌ای «شیطان پف‌کن» نام داشت و یکی از اولین وسایل نقلیه جاده‌ای در تاریخ حمل‌ونقل بود که با قدرت خود کار می‌کرد.

در سال 1804، Trevithick اولین لوکوموتیو بخار را ساخت که روی ریل حرکت می کرد. متأسفانه در آن زمان ریل ها به اندازه کافی برای یک لوکوموتیو بخار پایدار نبود و بنابراین از لوکوموتیو بخار بیشتر برای تفریح عمومی استفاده می شد.

در سال 1825 اولین مسافران از طریق ریل جابجا شدند. ریل هایی که اکنون بهبود یافته اند، استاکتون را به دارلینگتون (انگلیس) متصل می کند. آنها توسط یک لوکوموتیو توسعه یافته توسط جورج استفنسون نیرو می گرفتند.

لوکوموتیو بخار یک وسیله حمل و نقل مناسب برای سفر نسبتاً ارزان اما سریع در سراسر کشور از یک مکان به مکان دیگر بود. پیام‌ها همچنین می‌توانند سریع‌تر ارسال شوند.

اواخر قرن 19

کارل فردریش بنز، گوتلیب دایملر و طراح آنها ویلهلم مایباخ ماشین بنزینی خود را در سال 1885/86 راه اندازی کردند و از آن زمان به عنوان پدران خودروهای جدید شناخته می شوند.

اولین خودروها در تاریخ حمل و نقل شبیه کالسکه بودند، زیرا موتورها در ابتدا در کالسکه استفاده می شدند. ماشین ها هنوز خیلی گران بودند. زمانی که هنری فورد تولید خط مونتاژ را اختراع کرد، خودروها برای مردم مقرون به صرفه تر شدند و به وسیله ای محبوب برای سفر تبدیل شدند. این خودرو نه تنها راحت بود، بلکه می‌توان از آن برای انتقال مستقیم افراد و مواد به محل مورد نظر استفاده کرد.

اوایل قرن بیستم

اگرچه در برخی از نوشته های قرن سیزدهم مشخص بود که رویای پرواز آرزوی بزرگ بشر بود، اما تا سال ها بعد محقق نشد. در 14 آگوست 1901، قفل ساز و ملوان آلمانی-آمریکایی، گوستاو وایتهد، با هواپیمای موتوری که خودش ساخته بود به آسمان رفت.

هواپیمای موتوردار در طول سال ها بهبود یافته است. در ابتدا فقط افراد می توانستند در این پرواز شرکت کنند، اما بعداً نامه ها با هواپیما توزیع شد. از هواپیماها برای دفاع یا حمله در جنگ استفاده می شد. در مارس 1919، هواپیمای فرمان فرانسوی اولین خط مسافربری بین المللی در تاریخ حمل و نقل را افتتاح کرد. مواد جدید هواپیماها را سبک‌تر، سریع‌تر، ارزان‌تر و در عین حال بزرگ‌تر کرده است. سفرهای هوایی برای جابجایی سریع افراد، حیوانات و مواد از یک کشور به کشور دیگر تکامل یافته است.

هواپیماها در حال حاضر توسط مردم برای انجام تجارت، کاوش، تعطیلات و بازدید از خارج از کشور استفاده می شود.

مروری بر تاریخچه حمل و نقل در بریتانیای کبیر

transportation history 2

هر کشوری به یک سیستم حمل و نقل کارآمد نیاز دارد تا بتواند صنعتی شود.» بر این اساس یک سیستم حمل و نقل کارآمد و در عین حال قدرتمند، مبنای مهمی برای صنعتی شدن یک کشور است. بریتانیای کبیر باید به عنوان الگویی برای چنین توسعه ای در نظر گرفته شود، به همین دلیل است که در این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

روش های حمل و نقل حدود 1700

وضعیت حمل و نقل در حدود سال 1700 در تاریخ حمل و نقل برای توسعه صنعتی بریتانیا در سال های بعد مهم است. انگلستان به دلیل شرایط جغرافیایی پایگاه خوبی برای آبراهه ها و اولین جاده سازی دارد. در میان چیزهای دیگر، موقعیت آن در اقیانوس اطلس به این امر کمک می کند، اما همچنین انرژی کم امداد در داخل کشور نیز به این امر کمک می کند.

حمل و نقل ساحلی و حمل و نقل در اعماق دریا

از 1700 تا حدود در سال 1750، کشتیرانی ساحلی یکی از مهم ترین روش های حمل و نقل در بریتانیا بود. شهرهای بندری بزرگتر شامل لندن، اکستر، پلیموث، بریستول، چستر و لیورپول بودند.

علاوه بر این، چندین شهر بندری کوچکتر نیز سود بردند، اما مکان‌های صنعتی نیز اغلب در مجاورت آن مستقر بودند. کشتی‌ها می‌توانند به سادگی با بندرهای ساحلی تماس بگیرند تا مواد خام و غذا را برای صنعت تحویل دهند. لندن نقش مهمی در این زمان ایفا کرد و به عنوان آهنربایی برای تجارت ساحلی انگلیس عمل کرد.

جمعیت آن حدود نیم میلیون نفر بود و صنایع رو به رشد زیادی داشت که عمدتاً تجارت کشتی، آجر، آبجو، صابون و تعدادی کالاهای فلزی بود. حمل و نقل زغال سنگ از شهرهای بندری نیوکاسل و بندر ساندر نیز نقش تعیین کننده ای ایفا کردند، با هم حمل و نقل های ذکر شده حدود 69 درصد از کل تجارت داخلی انگلستان و ولز (تا سال 1700) را تشکیل می دادند.

ناوبری داخلی

transportation history

استفاده از رودخانه ها برای حمل و نقل یکی از اولین روش های حمل و نقل در تاریخ حمل و نقل بود. کالاهای سنگین را می‌توانستند به سادگی توسط اسب‌ها روی رودخانه‌ها بکشند، بنابراین اسب‌های بارکش اغلب در مقابل کشتی‌ها مهار می‌شدند که می‌توانستند تا 30 تن کالا را از طریق آبراه بکشند. این باعث از بین رفتن حداکثر بار کششی حیوانات شد.

علاوه بر این رسم بر این بوده است که کشتی ها توسط نیروی انسانی کشیده می شوند. نمونه بارز آن خاک رس چینی بود که از طریق رودخانه سورن از جنوب غربی انگلستان به مناطق داخلی که کارخانه های سفال در آن قرار داشتند حمل می شد. رودخانه هایی مانند Severn، Trent، Thames و شاخه های آنها برای حمل و نقل بین منطقه ای ضروری بودند. آنها عمدتاً برای حمل و نقل کالاهای کشاورزی یا مواد خام صنعتی و همچنین محصولات صنعتی استفاده می شدند.

مزایا و معایب حمل و نقل

تعداد زیادی از جنبه ها به نفع حمل و نقل صحبت کردند. حمل و نقل کالاهای سنگین می تواند به طور موثر انجام شود. در داخل رودخانه ها، تا 30 تن، حداکثر قدرت کشش اسب های کششی تمام شده است، حتی مقادیر بیشتری را می توان در ساحل و کشتی های اعماق دریا حمل کرد.

دیدگاه دیگر این است که در این نقطه از تاریخ حمل و نقل، افراد زیادی می توانند در کشتی سازی کار پیدا کنند. این به نوبه خود تقاضا برای چوب را افزایش داد، زیرا کشتی ها بیشتر از چوب ساخته شده بودند. گفته می شود برای ساخت یک کشتی جنگی با اندازه متوسط به چوب 1000 درخت بلوط بالغ تنها برای تخته های بدنه کشتی نیاز بوده است.

علاوه بر این، حمل و نقل از صنایع در حال رشد حمایت یا حتی تقویت کرد. همانطور که قبلا ذکر شد، شهرهای بزرگ مانند لندن در سواحل یا نزدیک آنها رشد کردند. این به عنوان یک آهنربا عمل کرد، مردم بیشتری به شهرهای بزرگ آمدند، در نتیجه تقاضا برای کالاهای مصرفی و مواد غذایی افزایش یافت و این به نوبه خود باعث پیشرفت صنایع در حال رشد شد.

با این حال باید به معایب آن نیز اشاره کرد. در سال های بعد، حجم رو به رشد کالا در صنعت تنها با استفاده از روش های حمل و نقل فوق قابل مدیریت نبود. وابستگی به آب و هوا باعث می شد کشتیرانی به عنوان یک مسیر حمل و نقل جذاب نباشد، شرایط بد آب و هوایی مشکلات بزرگی را به وجود آورد که اسب های کشنده در گل و لای قرار گرفتند زیرا مسیرهایی که در قرن هجدهم در بیشتر موارد غرق شدند هنوز متصل نشده بودند. علاوه بر این، ممکن است سیل یا کمبود آب در رودخانه ها در فصول خشک رخ دهد که هر دوی آنها حمل و نقل کالا را به طور موقت غیرممکن می کند.

برای قرن ها در تاریخ حمل و نقل، گل و لای شدن رودخانه ها منجر به مشکلات بزرگی شد. علاوه بر این، هیچ استانداردی برای عرض یا عمق رودخانه ها وجود نداشت، در نتیجه بارها اغلب باید از کشتی در یک رودخانه به کشتی در رودخانه دیگر منتقل می شد. این کار وقت گیر و هزینه زیادی داشت. مکان های شرکت به مسیرهای ثابت رودخانه ها وابسته بود زیرا حمل و نقل فقط در اینجا سودآور بود. از سوی دیگر، در کشتیرانی در اعماق دریا، مهم این بود که مسیرهای دریایی ایمن باشند و کشتی‌های دشمن مورد حمله قرار نگیرند یا قربانی خصوصی‌سازی مکرر آن زمان نشوند.

حمل و نقل در خیابان

حمل و نقل را می توان هم از طریق آب و هم از طریق زمین از طریق جاده انجام داد. در قرن هجدهم اسب وسیله اصلی حمل و نقل بود. از قدرت عضلانی اسب ها به روش های مختلف استفاده می شد. از یک طرف کاروان های اسب باری رایج بود که در آن اسب ها تا 200 کیلوگرم بارگیری می شد، از طرف دیگر واگن های اسبی با وزن 1.5 تن تا 8 تن بسته به وضعیت جاده ها وجود داشت. سنگفرش یا سنگفرش نشده بودند.

حمل و نقل مسافر نیز با اسب انجام می شد، تا قرن نوزدهم یا واگن یا واگن مخصوص اکسپرس وجود داشت. در سال 1700 یک کالسکه که خط بریستول لندن را به هم وصل می کرد حدود دو روز طول می کشید. از 1775 نفر به طور فزاینده ای به اتوبوس سریع السیر متوسل شدند که برای همان مسافت فقط به 16 ساعت زمان نیاز داشت.

افکار نهایی

حمل و نقل از ابتدای تاریخ حمل و نقل به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره برای رفع نیازهای بشر در نظر گرفته شده است. جهان امروز به سرعت در حال بهبود مفهوم حمل و نقل است و شما می توانید به راحتی در عرض چند روز از قاره ای به قاره دیگر حرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *